Güvem Eriği Marmelatı

Bildiğim kadarı ile Trakya’ya özgü bir meyvedir.Diğer isimleri yaban eriği,çoban üzümü,çakal eriği gibi isimleri vardır.Resimde görüldüğü gibi minik minik ekşi eriklerdir.Semt pazarlarında bu güne kadar hiç rastlamadım.Bizim köy pazarı dediğimiz pazarlardan alıyorum.Tamamen doğal dağlarda yetişir.Ne gübrelidir,ne de hormonlu.Zaten alıp yediğinizde lezzetinden anlayacaksınız.Eylül ekim aylarında bulunur.Ben bolca alıp marmelatını,reçelini yapıyorum.Oğluma elimden geldiğince asitli ve hazır meyva suyu içirmediğim için,marmelatından meyva suyu yapıyorum.Bir çok şeye faydası olduğu söylenir.Ben araştırdım ve edindiğim bilgiler şöyle;

 Böbrek ve idrar torbası üşütmesi ve iltihaplanmasında marmeladı iyi sonuçlar vermektedir.
Geciken menstrüasyonda çayı, suyu, şarabı içilir.
İştah Açıcı, Büyümeyi Destekleyici: Çakal eriği marmelat veya meyve suyu Çocuklara sabahları 1-2 yemek kaşığı marmeladı veya meyve suyu verilir.
Kabızlık, Peklik özellikle midesi zayıf olan çocuklara korkusuzca verilebilir. Çocuk tadı nedeniyle içmek istemezse, çok az – bal karıştırılabilir.
Prostat Büyümesinde Akne ve Sivilce kullanılır.
Büzücü, güçlendirici, kan temizleyici, idrar söktürücü, sürücü, terletici özellikleri sayesinde zayıflamaya çok etkilidir.

Tıbbi Nitelikleri Antiseptik, büzücü, kan dindirici, peklik verici, şekeri önleyici. Güvem eriğindeki boya maddeleri serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Metabolizmanın yan maddeleri olan serbest radikaller, sağlıklı bir organizmada üretilen enzimler tarafından etkisiz hale getirilmektedir. Ancak yanlış beslenme, stres ve çevre kirliliği serbest radikallerin çoğalmasına neden olmaktadır. İnsan organizmasında bulunan bu serbest radikaller kansere, kronik hastalıklara ve yaşlılıktaki eklem asınmalarına neden olmaktadır. Bitkilerdeki bazı maddelerin, Özellikle renkli meyvelerdeki boya pigmentlerinin serbest radikallere karşı etkili olduğu bilinmektedir. 100 g güvem eriğindeki boya pigmentleri, serbest radikallere karşı aynı miktardaki çileğin iki katı, eriğin üç katı daha fazla etkilidir. Güvem eriğinin meyveleri tazeyken sürücü, kuruyken peklik vericidir. Kullanıldığı Yerler: Aît, kırmızı burun, hemoroit, kan dolaşımı problemleri, üre, ekzama, sistit, ishal, şeker.

 

MALZEMELER:

 • 2.5 kg güvem eriği
 • Yarım su bardağı su
 • 1 su bardağı toz şeker(güvem eriğinin mayhoş bir tadı vardır şekerli sevenler daha fazla şeker kullanabilirler)

YAPILIŞI:

 • Güvem eriklerini saplarından, çöplerinden temizliyorum.
 • Güzelce yıkıyorum ve sirkeli suda biraz bekletiyorum.
 • Daha sonra büyükçe bir tencereye koyup kısık ateşte kapağı kapalı olarak güvemlerin yumuşamasını bekliyorum.
 • Yumuşadıktan sonra biraz soğutuyorum ve kevgirden geçiriyorum.
 • Marmelatın  koyuluğuna göre 1 su bardağı veya yarım su bardağı su ekliyorum.
 • Üzerine toz şekeri koyuyorum ve 1 taşım daha marmelatı kaynatıyorum.
 • Soğuyunca da kavanozlara koyuyorum.
 • Afiyet olsun…
 • Bu marmelatı sabah kahvaltılarınızda,kurabiyelerinizde  ve sulandırılarak meyve suyu olarak da tüketebilirsiniz.

Yorum yapın

hack seo bedava film izle full hd izle online film izle iç çamaşır iç giyim evden eve nakliyat kayseri evden eve nakliyat kayseri evden eve