SİGARANIN ZARARLARI

SİGARANIN ZARARLARI

0

Ülkemizde ve Dünyada küresel bir problem durumuna gelmiş olan sigara tüketimi yüzünden pek çok insan hayatını kaybetmekte.

İnsanların fazlası sigarayı kullanmaya başlarken vücutlarına verebileceği zararları hiç bilmeden yada göz göre göre kullanmaktadır.

Sigaranın bedenimuza zararları o kadar çoktur ki. Sigara içen bir insan kendisini, kendi elleri ile ölüme doğru itmektedir.

Sigaranın sağlığa olan zararlarının yanı sıra, cebinize de gerektiğince zararlıdır. Sigaraya sene vakitsince ödeyeceğiniz para ile kendinize araba bile alabilirsiniz.

Günümüzde sigara fiyatlarının arttırılması ile ülkemizde sigara tüketimi bir nebzede olsa azalmıştır. Sigara kullanan şahıslar yalnızca kendilerine değil yakınlarında tespit edilen insanlara da zarar vermektedir.

Sigarayı kullanmaya başlayacak bir kişi iseniz, kendi sağlığınızı da düşünmüyorsanız çevrenizde tespit edilen insanların sağlığınızı bir oturup düşünün derim.

Sigara kullanan insanlar genelde solunum yolu hastalıkları görülmektedir. Bronşit yada soluk darlığı gibi hastalıklar gerçekte ilk belirtilerdir.

Zamana geçtikçe bu hastalıklar da ilerleyerek şahsa daha büyük zararlar vermeye başlayacaktır. Sigara yüzünden gırtlak kanseri olan kişilerin sayısıda bir hayli çoktur.

İnsanlar sigarayı keyif veren madde olarak kullansalar da ilk başlarda gerçekte keyif veren bir madde olabilir.

Sigaranın ortamında tespit edilen nikotin sizi sigaraya bağımlı duruma getirir, siz farkında olmadan gün geçtikçe sigaraya bağımlı bir kişi durumuna gelirsiniz.

Zaman ortamında sigaranın yan tesirlerini kendinizde görmeye başlarsınız. Sigara kullanan insanların yüzlerine baktığınız vakit başka insanlara nazaran daha soluk göründüğüne şahit olmuşsunuzdur.

Sigara bedeninuzda tespit edilen derilere de işleyerek daha soluk görünmesine namacıyla olur.

Sigara içen bir insanın bedeni genç bir kişi olsa dahi ihtiyar bedeni gibi gözükmektedir. Sigaranın zararlarından bir tanesi de kalp ve damar yolu tıkanıklıklarıdır.

Sigara kullanan şahıslarda bir vakit sonra kalp ve damar tıkanıklıkları başlar bu problemler kalp krizine kadar gidebilir.

Kendinizi, kendi paranız ile ateşe atmak istemiyorsanız sigaraya başlamamalısınız.

Sigara yukarıda da okuduğunuz üzere sağlığınıza çok büyük zararlar sunar size verilen zararlar yetmezmiş gibi çevrenizdeki insanlara ve hem de paranıza da zarar vermektedir.

Sigarayı bırakmak amacıyla bir eksper ile görüşün ve bu beladan en kısa vakitde kurtulun.

Leave A Reply

Your email address will not be published.